Pereiti prie turinio

Thomas Hardy

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Tomas Hardis
angl. Thomas Hardy
Gimė 1840 m. birželio 2 d.
Aukštutinio Bokhemptono km., Dorsetas
Mirė 1928 m. sausio 11 d. (87 metai)
Dorčesteris
Palaidotas (-a) Vestminsterio abatija, Londonas
Tautybė anglas
Veikla anglų rašytojas, poetas.
Vikiteka Thomas Hardy
Parašas

Tomas Hardis (angl. Thomas Hardy, 1840 m. birželio 2 d. Aukštutinio Bokhemptono km., Dorsete1928 m. sausio 11 d. Dorčesteryje) – Anglijos rašytojas-prozininkas, poetas, dramaturgas. Garsiausiu jo kūriniu įvardijamas 1891 m. publikuotas romanas „Tesė d'Erbervilių giminės“.

Tomas Hardis gimė 1840 m. birželio 2 d. Aukštutinio Bokhemptono kaime, Dorseto grafystėje. Buvo vyriausias iš keturių šeimos vaikų. Jo tėvas Tomas buvo neturtingas kaimo statybininkas, mokė sūnų smuikuoti. Motina Džemaima skatino domėjimąsi knygomis. Tomas Hardis mokėsi Dorčesteryje. Būdamas tik šešiolikos, padėjo tėvui restauruoti Vudsfordo pilį. Savininkas buvo sužavėtas jaunojo Hardžio darbu, jis tapo vietos architekto Džono Hikso mokiniu. Būdamas 22 metų T. Hardis persikėlė į Londoną, kur dirbo su garsiu architektu Artūru Blomfildu (angl. Arthur Blomfield), laisvalaikiu intensyviai skaitė knygas. Gyvenant Londone susvyravo T. Hardžio tikėjimas Dievu ir jis metė buvusius tikslus tapti dvasininku. 1867 m. T. Hardis grįžo į Dorčesterį, ieškojo architekto darbų ir pradėjo rašyti pirmąjį savo romaną „Vargšas ir panelė“. Šis kūrinys buvo atmestas leidyklų. Recenzentas, rašytojas Dž. Mereditas patarė jaunajam kūrėjui mokytis iš O. Balzako ir V. Tekerėjaus romanų, kaip kurti intrigą, rinktis išraiškos formą. 1870 m. T. Hardis išsiųstas organizuoti bažnyčios restauracijos į Kornvalį, kur sutiko savo būsimą žmoną Emą Giford (angl. Emma Gifford).

1869 m. T. Hardis užbaigė romaną „Pavojingi vaistai“ su imantriu siužetu ir provokuojančiu turiniu. Kūrinys buvo atmestas leidėjo ir buvo išleistas 1871 m. po T. Hardžio korekcijų. 1874 m. T. Hardis jau buvo išgarsėjęs rašytojas, jis metė architekto darbą, vedė Emą Giford. Ši santuoka nebuvo rašytojui sėkminga. Pora nesutarė ir nesusilaukė vaikų. T. Hardis gyveno provincijoje, nuo 1885 m. − savo suprojektuotame name Meksgeite Dorčesteryje netoli gimtojo Aukštutinio Bokhemptono iki pat mirties. Beveik kiekvieną vasarą T. Hardis lankydavosi kelis mėnesius Londone. Su žmona keliavo po Europą. Jis rašė romanus, apsakymus, kūrė poeziją. 1895 m. išleistas paskutinis jo romanas „Džudas Nepastebimasis“. 1912 m. mirė T. Hardžio žmona Ema. Jos mirtis giliai paveikė T. Hardį ir įkvėpė geriausiais laikomus jo eilėraščius, sukurtus 1912−1913 metais. 1914 m. T. Hardis vedė Florensę Dagdeil (angl. Florence Dugdale), kuri buvo 39 metais už jį jaunesnė. Paskutiniais gyvenimo metais T. Hardis padiktavo žmonai savo memuarus, kurie buvo išleisti žmonos parašytose biografijose po rašytojo mirties: „Ankstyvasis Tomo Hardžio gyvenimas“ (1928) ir „Vėlyvieji Tomo Hardžio gyvenimo metai“ (1930). Tomas Hardis mirė 1928 m. sausio 11 d., jo pelenai palaidoti Vestminsterio abatijoje Londone poetų kampelyje. Širdies kapas yra Stinsfordo parapijos Dorčesteryje, kuriai priklausė rašytojas, bažnyčios kapinėse.

Tomo Hardžio garsiausiu ir geriausiu kūriniu vertinamas ne vieną kartą vėliau ekranizuotas romanas „Tesė d'Erbervilių giminės“ (Tess Of The D'Urbervilles, 1891 m. publikuotas laikraštyje, 1892 m. išleistas knyga). Po šio romano ir „Džudo Nepastebimojo“ išleidimo 1895 m. rašytojas sulaukė kritikos ir dalies skaitytojų neigiamos reakcijos. Buvo kaltinamas pesimizmu ir amoralumu. Rašytojas metė prozos rašymą ir vėliau kūrė tik eiles. Geriausiuose T. Hardžio romanuose vaizduojamas jam gerai pažįstamas pietvakarių Anglijos kaimo žmonių gyvenimas, buitis. Jo knygose veiksmas vyksta paties rašytojo pramanytoje „Vesekso“ grafystėje. T. Hardis poeziją laikė pranašesne literatūros forma už prozą ir kūrė eilėraščius visą gyvenimą. T. Hardis yra parašęs daugiau nei 900 eilėraščių, daugiau nei 40 apsakymų. T. Hardis kūrė apsakymus ir dramas, bet šiuose žanruose niekuomet nebuvo vertintas taip aukštai, kaip romanistas ir poetas.

Gyvenimo pabaigoje T. Hardis buvo vienu gerbiamiausių Anglijos literatų, apdovanotas Nuopelnų ordinu, jį garbės laipsniais įvertino Oksfordo ir Kembridžo universitetai, aukso medaliu apdovanojo Karališkoji literatūros draugija. T. Hardis buvo 12 kartų nominuotas Nobelio literatūros premijai gauti.[1]

Pirmasis T. Hardžio romanas „Vargšas ir panelė“ nebuvo publikuotas ir neišliko. Savo romanus rašytojas yra suskirstęs į tris grupes.

„Charakterio ir aplinkos“ romanai:

Išleidimo
metai
Pavadinimas
(anglų k.)
Pavadinimas
(lietuvių k.)
1872 Under the Greenwood Tree „Po žaliuoju medžiu“
1874 Far from the Madding Crowd „Toli nuo beprotiškos minios“
1878 The Return of the Native „Grįžimas į tėvyškę“
1886 The Mayor of Casterbridge „Kesterbridžo meras“
1887 The Woodlanders „Miškų krašte“
1891 Tess Of The D'Urbervilles „Tesė d’Erbervilių giminės“
1895 Jude the Obscure „Džudas Nepastebimasis“
T. Hardžio atminimo monumentas Aukštutiniame Bokhemptone

„Romantiški pasakojimai ir fantazijos“:

Išleidimo
metai
Pavadinimas
(anglų k.)
Pavadinimas
(lietuvių k.)
1873 A Pair of Blue Eyes „Žydros akys“
1880 The Trumpet Major „Trimito mažoras“
1882 Two on a Tower „Dviese bokšte“
1892, 1897 The Well-Beloved „Mylimoji“

„Išradingieji“ romanai:

Išleidimo
metai
Pavadinimas
(anglų k.)
Pavadinimas
(lietuvių k.)
1871 Desperate Remedies „Pavojingi vaistai“
1876 The Hand of Ethelberta „Etelbertos ranka“
1882 A Laodicean „Laodikietis“

T. Hardžio poezija publikuota 8 rinkiniuose:

Išleidimo
metai
Pavadinimas
(anglų k.)
Pavadinimas
(lietuvių k.)
1898 Wessex Poems „Vesekso eilės“
1901 Poems of the Past and Present „Praeities ir dabarties eilės“
1909 Time's Laughingstocks „Laiko pokštai“
1914 Satires of Circumstance „Proginės satyros“
1917 Moments of Vision „Nušvitimo minutės“
1922 Late Lyrics and Earlier „Vėlyvųjų ir ankstyvųjų metų lyrika“
1925 Human Shows „Žmogaus teatras“
1928 Winter Words „Žiemos eilės“

Apsakymai ir dramos

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Apsakymų rinkiniai:

Išleidimo
metai
Pavadinimas
(anglų k.)
Pavadinimas
(lietuvių k.)
1888 Wessex Tales „Vesekso istorijos“
1891 A Group of Noble Dames „Garbingų ponių grupė“
1894 Life's Little Ironies „Mažosios gyvenimo ironijos“
1913 A Changed Man „Pasikeitęs žmogus“

Dramos:

Publikavimo
metai
Pavadinimas
(anglų k.)
Pavadinimas
(lietuvių k.)
3 tomai:
1904, 1906, 1908
The Dynasts „Monarchai“
1923 The Famous Tragedy of the Queen of Cornwal „Garsioji Kornvalio karalienės tragedija“

Leidimai lietuvių k.

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
T. Hardžio namas Max Gate Dorčesteryje

Vikicitatos

Wikiquote logo
Wikiquote logo

Lietuvių kalba išleisti T. Hardžio romanai:[2]

Garso įrašai:

  • The Oxford Companion to English Literature (6 ed.). Niujorkas: Oxford University Press Inc., 2000 m., p. 450-451. ISBN 0-19-866244-0
  • Encyclopaedia Britannica
  • M. A. Pavilionienė. Vesekso pasaulis Tomo Hardžio kūryboje. „Džudas Nepastebimasis“. Vilnius: Vaga, 1988, p. 348−357